• NewOrigin
 • Kontaktujte nás
  +421908738320
  info@irritrade.sk
  Po - Pia: 9:00 - 18:00
 • Môj profil
 • je prázdny
  za 0.00 €

Vizuálny stres

Vizuálny stres je termín používaný k popisu vizuálneho nepohodlia a skreslenia písma pri čítaní tlačeného textu na bielom pozadí.  Postihuje deti aj dospelých. U každého jedinca sa môže prejavovať inak. Negatívne môže ovplyvňovať proces učenia, študijný a pracovný výkon, chovanie, pozornosť a sústredenosť. Tieto príznaky postihujú až 20% detí školského veku a vysoké percento žiakov s dyslexiou.

Mnohé deti, pre ktorých je čítanie nepríjemné a unavuje ich, nevedomky zažívajú vizuálny stres.

Symptómy môžu byť rôzne - napr. bolesť hlavy a migrény (najmä pri práci s počítačom), únava očí , deti môžu mať pocit, že im písmená alebo aj celé riadky pri čítaní skáču alebo sa hýbu, písmená sa môžu zdvojovať, rozmazávať, v texte sa môžu objavovať vírivé efekty, tmavé škvrny.

Môže sa prejavovať citlivosť na svetlo, horšie videnie za šera a horšia priestorová orientácia. Deti sa môžu pri čítaní rýchlo unaviť, môžu čítať pomaly a s chybami, horšie rozumejú čítanému textu, pri čítaní si ukazujú prstom, zívajú alebo si trú oči.

Pre deti aj dospelých s vizuálnym stresom sa na terapiu používajú farebné fólie a ukazovátka, ktoré môžu symptómy vizuálneho stresu zmierniť alebo úplne potlačiť. Fólie a ukazovátka sa prikladajú na čítaný text. Pri ich použití sa môže dosiahnuť zrýchlenie čítania, zvýšenie presnosti čítania, lepšie porozumenie textu a zníženie námahy a únavy pri čítaní.

Fólie a ukazovátka CROSSBOW EDUCATION  sú dostupné v 10 základných farbách + v sivej (šedej) farbe. Sivá fólia slúži na zmiernenie jasu a svetlosti bieleho podkladu pri čítaní. Môže sa používať samostatne alebo v kombinácii so základnými farbami. Správny výber farby je veľmi dôležitý. Farby sa môžu medzi sebou aj kombinovať a tak dosiahnuť požadovaný odtieň.

Sme certifikovaní odborníci na diagnostiku a terapiu vizuálneho stresu. K zisteniu, či trpíte vizuálnym stresom a pre správny a presný výber farby sa robí špeciálny test. Pri miernych príznakoch vizuálneho stresu si viete orientačne vytestovať vhodnú farbu aj sami doma. Potrebujete k tomu 10 ks sadu farebných fólií v základných farbách. Pre rýchlu diagnostiku môžete využiť aj online test manželov Štepánových na stránke https://www.vizualnistres.cz/. Manželia Štepánoví sú odborníci na problematiku vizuálneho stresu v Českej republike. 

 
Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií nájdete tu.