• NewOrigin
 • Kontaktujte nás
  +421908738320
  info@irritrade.sk
  Po - Pia: 9:00 - 18:00
 • Môj profil
 • je prázdny
  za 0.00 €

Prečo je potrebné zavlažovať?

Zavlažovanie má pre správny rast a vývin rastlín čím ďalej tým väčší význam, keďže sa v posledných rokoch v našich zemepisných šírkach letné mesiace vyznačujú vysokými teplotami vzduchu, nízkym úhrnom zrážok a nerovnomerným rozložením zrážok. Porasty v záhradách, v parkoch a najmä trávniky majú vyššie nároky na vlahu ako je celkový úhrn zrážok počas letných mesiacov.

Hlavné druhy trávnych miešaniek vyžadujú v priemere 4mm zrážok za deň. Celkový úhrn zrážok počas roka však nepokryje ani 30% ich potreby. Chýbajúcu vlahu treba doplniť. Ďalším problémom prirodzených zrážok je ich nerovnomerné rozloženie v priebehu roka. Najväčší úhrn zrážok pripadá na zimné, jarné a jesenné mesiace. Potreba vlahy sa však u trávnych miešaniek (ako aj u väčšiny rastlín) zvyšuje zvyšujúcou sa teplotou vzduchu, takže najnáročnejšie na vlahu sú práve v letných mesiacoch. Často sa stáva, že v letnom období spadne v priebehu jedného mesiaca toľko zrážok, koľko je potreba na jeden deň. Určitá časť týchto prirodzených zrážok je však pre rastliny, hlavne trávne porasty nevyužiteľná.

V zimných mesiacoch spadne väčšina zrážok vo forme snehu. Roztápajúci sa sneh však nevie na väčšine miest vsiaknuť do zamrznutej pôdy. Tiež je známe, že zrážky spadnuté začiatkom jari alebo koncom jesene už nevedia vsiaknuť do vodou nasýtenej pôdy a tak väčšina vody odteká po povrchu preč. Stromy, kry a rastliny s hlbokým koreňovým systémom dokážu z takto vodou nasýtenej pôdy dlhé obdobie čerpať potrebnú vodu, keďže majú korene hlboko uložené v pôde a dokážu čerpať vodu aj z hlbších vrstiev pôdy. Naopak trávne porasty majú koreňový systém rozložený vo vrchných vrstvách pôdy (nedokážu čerpať vodu z hlbších vrstiev pôdy), takže už v jarných slnečných teplých dňoch môžu trpieť nedostatkom vlahy.

Ako sa postupne zvyšujú denné a nočné teploty vzduchu, zvyšuje sa aj teplota pôdy. Príležitostné zrážky prevlhčia vrchnú vrstvu pôdy, avšak voda sa z prehriatej pôdy buď rýchlo vyparí alebo prenikne do hlbších vrstiev pôdy a tak trávne porasty trpia opäť nedostatkom vlahy. Prudké letné búrky zvyknú záhradkárov potešiť, avšak na druhej strane je známe, že toto veľké množstvo rýchlo a naraz spadnutých zrážok nedokáže pôda pohltiť a odteká po povrchu preč. Následne pri vysokej teplote vzduchu sa za pár hodín voda vsiaknutá do pôdy rýchlo vyparí a pôda rýchlo vysychá.  

Z vyššie uvedených faktov vyplýva, že zavlažovanie trávnikov a ostatných rastlín je dôležité, najmä ak z nich chceme mať radosť a uspokojenie počas celého roka.

Za posledných 15 rokov sa u nás ako aj v mnohých častiach Európy, čím ďalej, tým viac rozširuje zavlažovanie rastlín pomocou zavlažovacích systémov, ktoré môžu byť automatické alebo s manuálnym (ručným) riadením.

 
Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií nájdete tu.