• NewOrigin
  • Kontaktujte nás
    +421908738320
    info@irritrade.sk
    Po - Pia: 9:00 - 18:00
  • Môj profil
  • 1 ks
    za 26.34 €

Čítanie s čítacím okienkom

  • Pridané: 20.02.2024

Akú veľkosť okienka si vybrať?

Pri každom okienku je uvedená dĺžka a šírka jeho výrezu a pre akú veľkosť písma je vhodný. Vždy si vyberajte takú veľkosť výrezu okienka, aby zodpovedal veľkosti písma,  a aby nad a pod písmenami ostal asi milimetrový okraj.

Pre koho je čítacie okienko určené?

Čítacie okienko slúži na podporu rozvoja čitateľských zručností u detí, a to najmä vtedy, ak: 

  • má dieťa dyslexiu alebo je rizikové na rozvoj dyslexie (porucha osvojovania čitateľských zručností)
  • číta s ťažkosťami
  • má ťažkosti s fixáciou zraku na riadok, nesprávne očné pohyby - neschopnosť udržať plynulý pohyb očí v smere zľava doprava. Nesprávne očné pohyby sú časté aj u začínajúcich čitateľov a u čitateľov, ktorí nerozumejú obsahu čítaného textu, preto sa stále vracajú očami späť, aby sa uistili o správnosti čítania a porozumenia. 
  • stráca orientáciu v texte (napr. preskakuje slová, riadky, slovné spojenia, ...) 

Ako čítacie okienko pomáha?

Čítacie okienko je kartička s vystrihnutým otvorom, v našom prípade, v dĺžke jedného riadku, v ktorom je vidieť čítaný text, pričom ostatné riadky sú zakryté. Dieťaťu pomáha udržať zrak na čítanom riadku a usmerňovať očné pohyby po riadku. Tým, že sú okolité riadky zakryté, zabraňuje preskakovaniu medzi slovami, riadkami a vracaniu sa očami späť na predchádzajúce riadky a text. Využíva sa ako kompenzačná pomôcka v nižších, aj vyšších ročníkoch. Staršie deti, ktoré sa už môžu hanbiť pracovať s okienkom, môžu použiť okienko vytvorené z prstov – palca a ukazováka, alebo si môžu pomáhať pri čítaní s prstom, záložkou, pravítkom, zápalkou, drôtikom, či spinkou.

Ako s čítacím okienkom pracovať?

Mnohé mamičky sa stretávajú s tým, že ich deti okienko pri čítaní odmietajú a nerady ich používajú. Okienko je však veľmi účinná pomôcka, ktorá pomáha pri nácviku čítania a dodáva čítaniu plynulosť. Dieťaťu vždy zdôrazňujeme, že pri čítaní s okienkom musí čítať pomaly, pokojne a pokiaľ možno plynulo.  Dieťa sa môže pri čítaní s okienkom rýchlo unaviť, nakoľko sa pri tom musí veľmi sústrediť. Preto pri čítaní robíme prestávky. Môžete sa napr. s dieťaťom pri čítaní striedať a to tak, že  najviac 3-5 riadkov prečíta dieťa a ďalšie 1-2 riadky prečítate vy v rovnakom tempe ako čítalo dieťa. Dieťa môže zatiaľ očami sledovať text, ktorý čítate a potom sa zase vystriedate.

Odporúčaný čas pre denný nácvik čítania s okienkom je 10 minút a pri výrazných dyslektických ťažkostiach je to 5 minút (môžeme opakovať 2-krát denne).

    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    Pridať komentár
     
    Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií nájdete tu.